Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  ADANA ADLİYESİ

           Adana'da, Cumhuriyet’ten sonra ilk adliye şimdiki Seyhan Kaymakamlık binasının kuzeyindeki Ulus Parkı’nın karşısında bulunan ahşap binada hizmete başlamıştır. 1915-20 li yıllarda Adana kentinin nüfusu 30 bin civarındayken, bilahare 1940 yıllarında nüfus ve iş hacminin artması nedeniyle, şimdiki adliye binasının arkasında bulunan Lütfiye Akkan İşhanı ile Ceyhan İş Han'nın bulunduğu binalara taşınma zorunluluğu doğmuştur.


           1950’li yıllarda Adana nüfusu 300 bine ulaşmıştır. Hal böyle olunca yeni bir adliye binası yapılması kaçınılmaz olmuştur. Ve 1946 yılında şimdi anıtsal bir yapı olan tarihi Adliye binasının yapımına başlanmıştır. 1948 yılında o devrin en ihtişamlı binası olarak kabul edilen Adana Adliye Sarayı hizmete açılmıştır.

           Eski adliye binamızın kullanımı sürerken, 2003 yılında yeni adliye binamız ana bina olarak hizmete geçmiştir. Bu iki binanın yetersiz kalması sonucu, EK-1 Hizmet binası olarak Reşatbey Mahallesi 5 Ocak Caddesi No: 54 - Seyhan/ADANA şubesinde hizmet vermeye başlamıştır.


         Adana Adliyesine hizmet veren ana bina, tarihi taş bina ve EK-1 hizmet binaları artan iş yükü ve buna bağlı olarak mahkeme ve icra daireleri sayısındaki artışlar nedeniyle yetersiz hale gelince, Sakarya Mahallesi Turhan Cemal Beriker Bulvarı'ndaki 8 kattan oluşan bina kiralanarak 10 Haziran 2013 tarihinde Adana Adliyesi EK-2 Hizmet Binası olarak hizmet vermeye başlamıştır. 13 bin 180 metrekare kapalı alana sahip binada, 14 icra müdürlüğü, ticaret, icra ve tüketici mahkemeleri ile Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bulunmaktadır.


           Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından yaptırılan ve tamamlandığında Türkiye'nin en büyük 3'üncü adliyesi olacak olan Adana Adliye Sarayı inşaatı 2015 yılında başlandı. Adalet Binamız toplam 58 bin metrekare alana inşa edilecek ve 30 bin metrekaresine bina oturumu, 28 bin metrekaresine ise yol, çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmaları yapılacak. Türkiye'nin en büyük ve en modern 3'üncü adliyesi olacak Adana Adalet Binası'nda 209 cumhuriyet savcısı odası, 310 hakim odası, 180 mahkeme, 119 adet çeşitli müdürlük ve idari hizmet amaçlı oda, 325 arşiv ve emanet deposu, 6 yemekhane ve kafeterya ile bebek bakım odası, kuaför, kütüphane, 400 kişilik konferans salonu yer alacak. Ayrıca bina içinde vatandaşların işlerini kolaylaştıracak PTT, banka ve tabiplik gibi sosyal ve fiziksel ihtiyaçları karşılayacak birçok donatı da yer alacak. Bunların yanı sıra hem personelin hem de vatandaşların kullanabileceği bin 132 araç kapasiteli kapalı, 470 araç kapasiteli açık olmak üzere toplam bin 602 araç kapasiteli otoparkı bulunacak.

  Adres

  Kazım Karabekir Mahallesi Mustafa Kemal Paşa Bulvarı No:29 Yüreğir/ADANA

  Telefon

  Santral: 0 322 355 05 00

  Faks Numarası: 0 322 355 05 25

  E-Posta

  adanacbsisaretadalet.gov.tr